Regały jezdne – charakterystyka

Regały jezdne pozwalają w maksymalny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń w magazynie lub archiwum. Mogą posiadać napęd elektryczny lub mechaniczny, który umożliwia ich bezpieczne przesuwanie. Sprawdź, czym jeszcze się wyróżniają.

Czym są regały jezdne?

Są to regały przesuwne, które nie są na stałe zamontowane do posadzki. System regałów umieszczony jest na specjalnych podwoziach jezdnych, które poruszają się po prowadnicach szynowych. Regały mogą być napędzane silnikami elektrycznymi lub ręcznie.

Dzięki temu do obsługi regałów wystarczy tylko jeden korytarz roboczy, co pozwala zaoszczędzić nawet 90% powierzchni w porównaniu do klasycznego rozwiązania.

Gdzie znajdują zastosowanie regały przesuwne?

Regały jezdne mogą być wykorzystywane w różnych magazynach, centrach logistycznych czy zakładach produkcyjnych. W tego rodzaju miejscach można wyróżnić następujące rozwiązania:

Są to mocne stalowe konstrukcje przystosowane do udźwigu towaru o znacznej masie. Do wyboru są zarówno niskie, kilkumetrowe stelaże, jak i regały przeznaczone do wysokiego składowania.

Jeszcze inną konstrukcję mają regały archiwalne, które najczęściej spotykane są w instytucjach publicznych, bibliotekach, archiwach państwowych czy firmach prywatnych. Ten rodzaj regałów jezdnych służy głównie do przechowywania dokumentów, książek oraz map.

Regały przesuwne z napędem elektrycznym lub mechanicznym

Regały jezdne mogą być wyposażone w napęd elektryczny lub mechaniczny. W przypadku cięższych konstrukcji stosowanych w magazynach regały przeważnie są sterowane elektrycznie. Układ, którym zarządza sterownik PLC, może być sterowany zdalnie przy pomocy pilota.

Oferowane przez Rosserwis regały jezdne mogą być dodatkowo powiązane z oświetleniem uliczek, a także opcjonalnie wyposażone w fotokomórki, sygnały świetlne oraz dźwiękowe czuwające nad bezpieczeństwem użytkowników magazynu.

Z kolei regały archiwalne lub lżejsze magazynowe przesuwane są często ręcznie przy użyciu korby. Zastosowanie specjalnej przekładni sprawia, że nawet manualna obsługa nie wymaga wysiłku. Producent regałów jezdnych dostosowuje napęd do potrzeb klienta i wymagań konkretnej lokalizacji.

Zalety regałów jezdnych

Regały jezdne to innowacyjne rozwiązanie, które usprawnia pracę w magazynie lub archiwum. Do zalet tego systemu można zaliczyć:

  • wykorzystanie powierzchni magazynu lub archiwum nawet do 90%, a więc znacznie więcej niż w przypadku regałów stacjonarnych,
  • bezpośredni dostęp do każdego indeksu lub ładunku,
  • w przypadku regałów archiwalnych przesuwnych istnieje możliwość zamknięcia całego segmentu i zablokowania dostępu przed osobami nieupoważnionymi,
  • różnorodność wykorzystania systemu,
  • automatyzacja systemu lub ręczna obsługa,
  • magazynowanie zgodne z fifo i lifo.

Regały jezdne oferowane są w atrakcyjnych cenach, które zależą między innymi od rodzaju zamówionego systemu oraz opcji dodatkowych.

Copyrights 2019 All right reserved. Cms by Quick.Cms | Design: grafiQa