Regały przesuwne w przemyśle spożywczym – zachowanie świeżości i optymalne zarządzanie zapasami

W magazynach stosuje się różnego rodzaju produkty, które ułatwiają składowanie i pobieranie towarów. Wśród nich można wyróżnić przede wszystkim specjalne regały.

Czym są regały przesuwne i gdzie są wykorzystywane najczęściej? Poznaj rozwiązania idealne do przechowywania produktów spożywczych!

Regały przesuwne – definicja i zastosowanie w przemyśle spożywczym

Regały przesuwne to inaczej regały na podwoziach jezdnych. Są to konstrukcje wykorzystywane w składowaniu dynamicznym. Pozwalają na układanie towarów, a następnie przesuwanie ich bez konieczności zdejmowania z półek. To metoda ceniona przede wszystkim w niewielkich magazynach, w których przestrzeń musi być dostosowywana do szybko zmieniających się potrzeb.

Regały te umożliwiają optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca – konstrukcja pozwala na stawianie ich blisko siebie, dzięki czemu można zyskać nawet 90% dodatkowej przestrzeni, która przy regałach statycznych musiałaby zostać przeznaczona na korytarze.

Regały tego typu składają się z konstrukcji rzędowych umieszczonych na wózkach jezdnych. Ich ruch odbywa się z użyciem prowadnic szynowych.

Zalety zastosowania regałów przesuwnych w przechowywaniu żywności

Regał na podwoziach jezdnych ma wiele zalet. Takie konstrukcje są powszechnie stosowane w zakładach zajmujących się przetwórstwem i dystrybucją żywności. Do ich największych zalet można zaliczyć:

  • możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni w magazynie,
  • wysoką trwałość i solidność konstrukcji,
  • wysoki poziom bezpieczeństwa przechowywania produktów,
  • możliwość dostosowania lokalizacji produktów bez konieczności ich zdejmowania z półek,
  • łatwe sterowanie, zwłaszcza w przypadku modeli z napędem elektrycznym,
  • łatwą rotację,
  • wygodną organizację w magazynie.

Regały jezdne są wykorzystywane w wielu magazynach i zakładach przemysłowych. Znajdują zastosowanie też w bibliotekach czy laboratoriach.

Korzysta się z nich również w przedsiębiorstwach produkujących żywność, a także na zapleczach sklepów spożywczych, hurtowni i piekarni. Pojawiają się też w przestrzeniach o podwyższonej wilgotności, jak np. mroźnia czy chłodnia.

Konstrukcje te są dostępne w różnych rozmiarach i układach, co pozwala na dobranie odpowiedniego modelu do własnych potrzeb i parametrów budynku.

Regały przesuwne sprawiają, że nie trzeba tworzyć dodatkowego miejsca, dzięki któremu można zapewnić stały dostęp do składowanych towarów. Modele przesuwne są jednocześnie na tyle stabilne, że nie powodują zagrożenia dla pracowników magazynu pobierających ciężki ładunek.

Zastosowanie regałów przesuwnych w przemyśle spożywczym

Regały magazynowe przesuwne są wykorzystywane do przechowywania produktów o różnym charakterze. Na półkach układa się zarówno półprodukty, jak i gotowe wyroby. W ten sposób można łatwo je posegregować, co pozwala na lepszą organizację magazynu. Regały przesuwne stanowią dobrą przestrzeń do składowania płaskich palet, a także pojemników.

Regały półkowe przesuwne cieszą się tak dużą popularnością przede wszystkim ze względu na fakt, że pozwalają na łatwą organizację przestrzeni także w bardzo małych magazynach. Są stosowane tam, gdzie postawienie statycznej konstrukcji zablokowałoby przejście. Regały te można łatwo odsuwać, uzyskując dostęp do rzadziej używanych towarów.

Te systemy magazynowe są wykorzystywane również w celu usprawnienia wydawania i przyjmowania towarów. Można przesunąć je w miejsce, gdzie następuje proces pakowania zamówień.

W takich zastosowaniach świetnie sprawdzają się regały przesuwne z napędem elektrycznym. Poruszają się one z prędkością 4 km/h, co pozwala na efektywniejszą ale – co najważniejsze – wciąż bezpieczną pracę. To dobry wybór, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych zakładów produkcyjnych.

W miejscach, w których nie mieści się standardowe wyposażenie, warto postawić na regały przesuwne od producenta. W wielu przypadkach istnieje opcja samodzielnego dobrania szerokości i wysokości konstrukcji do wielkości magazynu. Klient może też zmodyfikować cały system, w tym napęd czy ułożenie półek. To ważne w sytuacji, gdy na regałach mają być przechowywane wysokie przedmioty o nietypowych gabarytach.

Copyrights 2019 All right reserved. Cms by Quick.Cms | Design: grafiQa