Regały przepływowe – czym są i jakie są ich zalety?

Są to urządzenia o konstrukcji blokowej, w których ładunki przemieszczają się po specjalnych rolkach lub prowadnicach z jednego miejsca na drugie. Najczęściej palety, skrzynie lub kuwety poruszają się w dół dzięki sile grawitacji, choć dostępne są również rozwiązania z napędem wymuszonym.

Jest to popularny system regałów paletowych, w których stosuje się metodę składowania FIFO lub LIFO do przenoszenia i przechowywania przedmiotów. Pozwala zaoszczędzić miejsce w magazynie, czasami kosztem bezpośredniego dostępu do wszystkich materiałów. Dlatego najczęściej regały przepływowe stosowane są w przedsiębiorstwach produkcyjnych w celu poprawy wydajności i płynności operacji.

Zalety regałów przepływowych

Do najważniejszych zalet regałów przepływowych można zaliczyć:

  • optymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej,
  • łatwy dostęp do towarów,
  • szybki załadunek i rozładunek towarów,
  • możliwość elastycznego dopasowania systemu do indywidualnych potrzeb,
  • idealnie sprawdzają się w przypadku towarów szybko rotujących i produktów z krótkim terminem ważności,
  • ułatwiają zarządzanie magazynem,
  • są tanie w eksploatacji.

Rodzaje regałów przepływowych

Wyróżnić można następujące rodzaje regałów przepływowych.

  1. Regały przepływowe grawitacyjne. Są to najczęściej używane regały, w których palety poruszają się po specjalnych rolkach. Po wstawieniu na regał nowego ładunku siła grawitacji przesuwa go z jednego końca kanału na drugi. Gdy paleta zostanie zabrana w punkcie wyjścia, druga paleta przesuwa się do przodu, zajmując jej miejsce. Dzięki temu regały te doskonale nadają się do obsługi towarów według zasady FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło). Są powszechnie stosowane do obsługi towarów łatwo psujących się oraz produktów o dużej rotacji.
  2. Regały przepływowe z napędem wymuszonym. Jest to zautomatyzowany system z użyciem maszyn. Nie ma w nim bezpośredniego dostępu do wszystkich składowanych towarów, ale umożliwia maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Tu również obowiązuje zasada FIFO.
  3. Regały przepływowe push-back (LIFO). W przypadku regałów paletowych push-back palety są ładowane i rozładowywane z tego samego końca. Oszczędza to ilość miejsca do przechowywania. Regały te są wykorzystywane do składowania ładunków zgodnie z regułą LIFO (ostatnie weszło, pierwsze wyszło), które charakteryzują się średnią rotacją. Konstrukcja tego typu regałów przepływowych składa się z rolek i szyn. Wózek widłowy popycha palety do kanału, podczas gdy siła grawitacja przyciąga je do przodu, stąd nazwa systemu push-back.

Zastosowanie regałów przepływowych w praktyce

Jedną z największych zalet tego systemu jest elastyczność. Dlatego regały przepływowe mają zastosowanie w wielu branżach i mogą być montowane w różnych konfiguracjach. Najczęściej spotykane są w:

  • branży spożywczej, w szczególności do składowania produktów z krótkim terminem przydatności, umożliwiają przechowywaniem materiałów produkcyjnych i precyzyjne zarządzanie gospodarką magazynową zgodnie z zasadą FIFO,
  • branży farmaceutycznej, w tym przypadku zastosowanie mają między innymi regały specjalistyczne wyposażone w kuwety lub inne pojemniki,
  • e-commerce, w przypadku składowania towarów sprzedawanych w dużych ilościach system składowania palet powinien być maksymalnie prosty w obsłudze,
  • supermarketach, regały przepływowe pozwalają maksymalnie wykorzystać powierzchnię magazynową.

Przeczytaj także: Jak dobrze zagospodarować magazyn - porady i wskazówki

Montaż i eksploatacja regałów przepływowych

W celu zapewnienia sprawnego przepływu towarów należy wybrać odpowiedniego wykonawcę rozwiązań w dziedzinie składowania i dystrybucji towarów. ROSSERWIS oferuje kompleksową usługę, która obejmuje projekt, produkcję oraz montaż regałów paletowych przepływowych.

Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest prawidłowa eksploatacja, racjonalne wykorzystanie dróg transportowych i sprawna obsługa magazynu. Dlatego proponowane regały magazynowe rolkowe zawsze są dostosowane do specyfiki zakładu, dzięki czemu zapewniają szybki rozładunek i załadunek towaru.

Podsumowanie

Regały przepływowe są często lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne regały paletowe rzędowe. Jedną z ich głównych zalet jest minimalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej i maksymalne wykorzystanie korytarzy roboczych. Idealnie nadają się do przechowywania produktów szybko rotujących oraz o krótkim terminie przydatności.

Copyrights 2019 All right reserved. Cms by Quick.Cms | Design: grafiQa