Jak dobrze zagospodarować magazyn - porady i wskazówki
Magazyn jest nieodłączną częścią każdej firmy, zapewniając miejsce do składowania rezerw surowców, zapasowych narzędzi i akcesoriów czy też gotowych produktów, zanim trafią one do dystrybutorów. Pomieszczenie to wymaga sporych nakładów na utrzymanie i eksploatację. Dlatego przy jego zagospodarowaniu niezbędne jest zadbanie o optymalizację planowania przestrzeni. Jakie czynniki odgrywają w nim istotną rolę?
Funkcjonalność i bezpieczeństwo przestrzeni magazynowej
Magazyn jest organizowany z myślą o przechowywaniu w nim konkretnych produktów czy materiałów. Wymagają one przede wszystkim stworzenia odpowiednich warunków przechowywania. Zaniedbanie tego czynnika może prowadzić do kosztownych zniszczeń. Przykładem jest brak odpowiedniej wentylacji, czego konsekwencją może być zawilgocenie i rozwój pleśni. Niektóre materiały wymagają też stabilnej, a często obniżonej temperatury. Przykładem są kwiaty cięte czy kosmetyki.
Dostosowanie przestrzeni magazynowej oznacza też uwzględnienie czynnika ludzkiego. Pracownicy powinni mieć wygodny dostęp do towarów na półkach. Niezbędne jest też zadbanie o ich bezpieczeństwo, przez wyznaczanie wyraźnie oznakowanych ścieżek pieszych oddzielonych od korytarzy transportowych. O komforcie i bezpiecznych warunkach pracy decydują też odpowiednie środki transportu oraz rozwiązania magazynowe, które usprawniają szybkie załadowanie i wyładowanie towarów.
Regały magazynowe – podstawa wyposażenia
Wracając do wspomnianej na wstępie optymalizacji, należy zaznaczyć, że w magazynie każdy centymetr kwadratowy powierzchni jest cenny. Wymaga bowiem nakładów na utrzymanie, począwszy od kosztów dzierżawy budynku, przez oświetlenie, klimatyzację, po obsługę czy sprzątanie. Dlatego korzystnym rozwiązaniem jest budowanie mniejszego magazynu z maksymalnie wykorzystanym wnętrzem. Na to ostatnie pozwalają odpowiednio dobrane regały magazynowe.
Konstrukcje stalowe wykonywane z przeznaczeniem do składowania towarów są projektowane tak, aby umożliwiały zgromadzenie maksimum ładunku na jak najmniejszej przestrzeni. Ograniczeniem jest oczywiście udźwig takiego regału, jednak dzięki wykorzystaniu odpowiednich materiałów i systemów połączeń można w nich umieszczać nawet tysiące kilogramów ładunku. Wybierając rozwiązania magazynowe, należy zwrócić uwagę na elementy takie jak:
- nośność regału,
- sposób montażu (kotwiczenie do podłoża, spawanie lub skręcanie półek),
- wymiary konstrukcji,
- przystosowanie do składowania towarów o konkretnej formie i wymiarach (np. gniazda przystosowane do palet euro czy wysuwane półki na blachę lub dłużycę,
- możliwość rozbudowy regału na wysokość i szerokość,
- wyposażenie dodatkowe (ograniczniki, systemy rolek, układ jezdny itp.)
Rozwiązania magazynowe dostosowane do profilu firmy
Wybór regałów magazynowych jest priorytetem w optymalizacji planowania przestrzeni magazynowej. Dostępne na rynku konstrukcje pozwalają nie tylko na zmieszczenie nawet o 80% więcej towarów w tym samym wnętrzu. Są też wygodniejsze w obsłudze i doskonale zdają egzamin w systemach zautomatyzowanych. Wszystkie te elementy decydują o ostatecznych kosztach magazynowania. Te z kolei przekładają się na ceny gotowych wyrobów czy też na opłacalność firmy. Wśród specjalnie dostosowanych rozwiązań magazynowych można znaleźć między innymi;
- regały paletowe rzędowe i wysokiego składowania.
- regały wspornikowe przeznaczone do przechowywania dłużycy,
- regały na blachy i inne materiały w arkuszach,
- regały przepływowe push-up, drive-in oraz drive-thru,
- regały jezdne,
- regały półkowe przystosowane do składowania luźnych przedmiotów lub pojemników.
Poszczególne rodzaje regałów magazynowych powinny być dobierane zarówno do rodzaju przechowywanych materiałów, jak i do czasu ich składowania czy systemu obsługi. Przykładowo konstrukcje drive-in są dostosowane do obsługi zgodnie z zasadami LIFO (ostatnie weszło, pierwsze wyszło). W praktyce oznacza to, że paleta umieszczana na końcu rzędu jest przechowywania najdłużej.
W optymalnym zagospodarowaniu przestrzeni pomagają też inne rozwiązania magazynowe. Są to np. specjalne wielopoziomowe antresole, które zwiększają przestrzeń składowania, a także pomosty magazynowe i rusztowania przejezdne.