Przenośniki grawitacyjne w magazynie i ich zastosowanie

Obsługa magazynu o dużej powierzchni, w którym składuje się mnóstwo produktów, wymaga odpowiedniego wyposażenia. Urządzenia wspomagające mają na celu przyspieszenie wykonywanych czynności i tym samym poprawę jakości obsługi klienta.

Jednym z elementów procesu zarządzania magazynem jest transport ładunków. Zazwyczaj trzeba je przemieszczać do punktu, w którym następuje kompletacja zamówień.

Sprawny przepływ towarów przy minimalnym zaangażowaniu pracowników zapewnia m.in. przenośnik rolkowy grawitacyjny. Może on transportować opakowania o płaskim i sztywnym dnie, takie jak paleta, plastikowy pojemnik czy karton.

Rodzaje przenośników grawitacyjnych

Przenośniki, których podstawę działania stanowi grawitacja, są stosunkowo prostymi konstrukcjami pozbawionymi napędu i przeznaczonymi do przemieszczania ładunków. Jest to ich ogromną zaletą, gdyż nie tylko nie psują się i nie wymagają specyficznych czynności konserwacyjnych, ale też nie zużywają energii.

Przepływ materiałów na takich urządzeniach odbywa się z wykorzystaniem siły ciężkości. Warunkiem ich działania jest jednak montaż ciągu transportowego z niewielkim spadkiem.

Przenośniki tego typu często mają kształt spirali, która łączy dwa poziomy obiektu. Dostępne są też ciągi liniowe oraz jednokierunkowe, które jednak wymagają sporo miejsca. W ich przypadku problemem jest zachowanie wymaganego spadku na długości kilku czy kilkunastu metrów, które dzielą punkty początkowe i końcowe.

Przenośniki wykorzystujące siłę grawitacji dzieli się na dwa rodzaje:

  • rolkowe — w których powierzchnia ciągu transportowego jest zbudowana z ułożonych jedna za drugą obracających się rolek,
  • ślizgowe (zsypowe) – w których powierzchnia transportowa jest gładka, a ładunek zsypuje się w dół po pochyłości.

Odmianą przenośników rolkowych są warianty kulkowe, wyposażone w wałki lub krążki – zależnie od tego, jaki ładunek ma być po nich przesuwany.

Można go napędzać w sposób ręczny, popychając lekko paletę w dół ciągu. Taki transporter musi być odpowiednio konserwowany, aby elementy ruchome obracały się płynnie, a towar nie blokował się na taśmie.

Zastosowanie przenośników grawitacyjnych w magazynach

Grawitacyjne przenośniki rolkowe znajdują zastosowanie nie tylko w magazynach i centrach dystrybucyjnych. Można je spotkać także w zakładach produkcyjnych, w których wykonuje się załadunek towarów.

Doskonale sprawdzą się w dziale komplementacji i pakowania, w kontroli jakości oraz w innych miejscach, w których jest potrzebny transport pojedynczych pudełek czy opakowań zbiorczych pomiędzy poszczególnymi stanowiskami. Typowe zastosowania takich przenośników to:

  • załadunek i rozładunek urządzeń produkcyjnych,
  • załadunek i rozładunek środków transportu,
  • transport do kompletacji zamówień,
  • wykorzystanie jako element systemu regałów przepływowych,
  • stosowanie jako bufory towarów,
  • transport w strefach montażu.

Przenośnik, najczęściej stalowy, może łączyć punkty hali oddalone od siebie o wiele metrów i położone w różnych lokalizacjach. Elastyczność systemu zapewniają różne elementy, od prostych linii, przez luki umożliwiające skręt konstrukcji, po obrotnice.

Za pomocą tych ostatnich można przenosić paczki z jednego transportera na drugi. Przenośniki doskonale sprawdzają się też w roli tymczasowych linii.

Wady i zalety przenośników grawitacyjnych

Przenośniki towarów grawitacyjne znajdują szerokie zastosowanie w wielu obszarach przemysłu i logistyki. Dzięki nim możliwa jest automatyzacja wielu czynności.

Modułowa budowa pozwala też na dostosowanie ich kształtu oraz drogi przenoszenia materiałów do struktury i organizacji pomieszczeń. Dzięki temu można przenosić pudła i skrzynki od jednego do drugiego stanowiska na jednym lub na dwóch kondygnacjach, po linii prostej i z zakrętami.

Co ważniejsze, przenośniki mają dużą przepustowość i mogą być częścią większych systemów. Można je też dowolnie rozbudowywać. Ponieważ takie systemy nie mają źródła napędu, są też tanie w eksploatacji.

Do głównych wad przenośników wykorzystujących siłę grawitacji można zaliczyć brak kontroli nad ruchem ładunków. Można je oczywiście korygować ręcznie, a poza tym transportery mają boczne ograniczniki, jednak trudno przewidzieć czy paczka lub skrzynka nie zaklinuje się gdzieś na wyższym poziomie spirali.

Ważna jest tu funkcja rolek hamujących, które zapobiegają spadaniu ładunku na końcu taśmy. Inną wadą jest zmiana sposobu przenoszenia towarów zależnie od ich masy. Inaczej będą się przesuwać lekkie pudełka, a inaczej ciężkie palety.

Copyrights 2019 All right reserved. Cms by Quick.Cms | Design: grafiQa