Order picker – kim jest i czym się zajmuje?

Magazynowanie stanowi nieodłączną część produkcji i wymiany handlowej towarów. Dlatego magazyny istnieją od stuleci. Do niedawna jednak cechowały się niewielkimi rozmiarami i ograniczonym przeznaczeniem. Rozwój logistyki sprawił, że takie obiekty znacznie się rozrosły, a ich obsługa jest o wiele bardziej skomplikowana.

W związku z tym pojawiły się nowe zawody, takie jak order picker. Kim jest i jakie zadania wykonuje ten pracownik magazynowy?

Czy order picker to nadal magazynier?

Polska już od dawna otwiera się na świat i z tego powodu coraz częściej zadomawiają się w niej zawody i funkcje o obcojęzycznych nazwach. Obok merchandisingu czy outsourcingu można spotkać się z managerem zamiast kierownika czy brygadzisty albo z order pickerem zamiast magazyniera.

Pomimo tych samych miejsc zatrudnienia i podobnych ról, wymienione zawody mają jednak znacznie szersze znaczenie. Wynika ono z nowych potrzeb, jakim trzeba sprostać w procesie obsługi klienta.

Order picker jest obco brzmiącą nazwą, która obejmuje pracownika magazynowego. Nie ogranicza się on jednak wyłącznie do wydawania towarów i układania ich na półkach oraz obsługi wózka widłowego.

Order pickera nazywa się też komisjerem, a jego zadania obejmują proces związany z realizacją zlecenia – od pobrania towaru z zasobów magazynu, przez przygotowanie dokumentacji, po wysyłkę.

Znaczenie tego zadania można lepiej zrozumieć, jeśli wyobrazimy sobie ogromny obiekt magazynowy w centrum logistycznym, złożony z setek regałów i przechowujący zróżnicowany asortyment.

Jakie czynności wykonuje order picker?

Kompleksowym zadaniem order pickera jest skompletowanie i wysyłka zamówienia. W rzeczywistości w dużych magazynach na tę – z pozoru prostą – czynność składa się wiele elementów. Komisjoner musi bowiem:

  • odnaleźć zamówione produkty na półkach magazynu,
  • przetransportować je do miejsca pakowania,
  • sprawdzić, czy wszystkie elementy zgadzają się z zamówieniem,
  • sprawdzić poprawność adresu wysyłki,
  • zapakować zamówienie,
  • wysłać je pocztą kurierską lub transportem firmowym.

Mówiąc o zamówieniu, należy mieć na uwadze ogromną różnorodność zleceń. Mogą one obejmować pojedyncze produkty kupowane w sklepie internetowym przez prywatnego klienta. Może to być również złożone, wieloelementowe zamówienie na setki sztuk pudełek kartonowych, nakrętek czy śrub w różnych rozmiarach.

Im dłuższa jest lista zamówionych produktów, tym większą sprawność i dynamikę działania musi wykazać order picker.

Jakie są metody kompletacji zamówień?

Kompletowanie zamówienia w małym magazynie nie stawia pracownika magazynowego przed żadnymi wyzwaniami. Zazwyczaj jego rola sprowadza się do wzięcia z półki produktu i zapakowania go do wysyłki.

W dużych magazynach logistycznych proces ten niesie za sobą wiele problemów, których rozwiązanie wymaga od order pickera określonych predyspozycji. Często współpracuje on również z innymi pracownikami.

W realizacji zleceń stosuje się dwie metody:

  • statyczną – towar do człowieka,
  • dynamiczną – człowiek do towaru.

W pierwszym przypadku szeregowi pracownicy magazynowi w poszczególnych działach pobierają towar z półek i przesyłają go, np. transporterami rolkowymi, do stanowiska order pickera (metoda Pick and Pass).

W drugim przypadku to order picker przemieszcza się po magazynie z wózkiem kompletacyjnym, zbierając na nim wszystkie składniki zamówienia. Takie działanie wymaga od niego dobrej znajomości obiektu, rozplanowania regałów i znajdującego się na nich asortymentu.

Kompletowanie zamówienia może przyjmować formę jednostkową (jedno zlecenie na raz) lub wsadową, podczas której przy jednym przejeździe wózkiem przez halę komisjoner zbiera produkty do kilku zamówień.

 

Jakie cechy powinien mieć order picker?

Chociaż order picker jest pracownikiem magazynowym, nie ogranicza się jedynie do schematycznego wypełniania dokumentów i wydawania towarów.

W związku z wymogami szybkiej obsługi klienta powinien on być dynamiczny, dobrze zorganizowany i pracowity. Musi dobrze znać topografię hali, być sprawnym fizycznie, dokładnym i samodzielnym. Powinien też dobrze posługiwać się nowoczesną technologią taką jak komputery, czytniki, krótkofalówki czy skanery.

Copyrights 2019 All right reserved. Cms by Quick.Cms | Design: grafiQa