Kontrola stanu technicznego regałów magazynowych, jak wygląda?

Przegląd stanu regałów to niezbędne prace, które należy przeprowadzać regularnie. Dzięki nim na czas możliwe jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości i usterek. Z pomocą badania zadbamy nie tylko o kwestie bezpieczeństwa pracowników, ale także o magazynowane towary.

Warto również pamiętać, że wykonanie okresowego przeglądu technicznego regałów magazynowych reguluje polskie i unijne prawo, które nakazuje raz w roku przeprowadzić przegląd ekspercki. Najlepiej zlecić tego typu pracę fachowcom.

Bezpieczeństwo w magazynie

Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że podczas wypełniania służbowych obowiązków na stanowisku, wszystkich pracowników obowiązują ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Ich warunki reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r.

W myśl przepisów BHP, pomieszczenia robocze i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki.

Co więcej, pracodawca ma obowiązek zapewnienia systematycznych kontroli stanu bezpieczeństwa i higieny pracy ze szczególnym uwzględnieniem organizacji procesów pracy, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych. Ponadto musi ustalić sposoby rejestracji nieprawidłowości i metody ich usuwania.

W tym miejscu należy podkreślić, że na podstawie aktualnego rozporządzenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, właścicielem regałów w magazynie jest pracodawca. I to właśnie on określa sposób kontroli urządzeń i ich naprawy. Do tego decyduje o tym, w jaki sposób będzie sprawdzał stan techniczny regałów oraz czy będzie wymieniał dany element na nowy, czy też go naprawiał.

Okresowe przeglądy regałów magazynowych – zapobieganie awariom i wypadkom

Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie pracowników oraz towarów znajdujących się w magazynie, przegląd regałów wysokiego składowania powinno się robić codziennie. To nawyk, który musi wejść zarówno pracodawcy, jak i pracownikom wyznaczonym do tego zadania, w krew. Należy pamiętać, że podczas kontroli stanu regałów magazynowych wskazane jest kierowanie się zaleceniami producenta, które zawarte są w instrukcji.

Zaleca się także przeprowadzać przeglądy regałów raz w tygodniu czy miesiącu. Ostrożności nigdy za dużo. Nie zajmuje on wcale dużo czasu. A po nim będziemy spokojni o stan techniczny konstrukcji znajdujących się w naszych magazynach.

Zastanawiasz się, dlaczego to jest tak ważne? Po pierwsze, dbasz o zdrowie i bezpieczeństwo Twoich pracowników. Po drugie, dzięki wychwyceniu na czas usterek można znacząco zaoszczędzić na naprawie.

Lepiej przecież naprawić drobny element instalacji regałowej, niż potem ponosić koszty związane z wymianą większych części lub całego regału. Do tego przecież mogą dojść jeszcze koszty zniszczonych produktów.

Ponadto przegląd roczny regałów reguluje polskie prawo oraz znowelizowana europejska norma (PN-EN 15635). Zgodnie z tym rozporządzeniem raz w roku musi zostać przeprowadzony profesjonalny przegląd ekspercki regałów magazynowych. W czasie takiej kontroli każdy system składowania jest regularnie sprawdzany, szczególnie pod kątem jakichkolwiek uszkodzeń regałów.

Eksperckim przeglądom regałów magazynowych podlegają regały:

 • paletowe rzędowe,
 • paletowe wjezdne,
 • paletowe przejezdne,
 • paletowe przepływowe,
 • drive-in i drive-thru,
 • push-back,
 • półkowe,
 • wspornikowe,
 • archiwalne,
 • systemy wielopoziomowe,
 • pomosty magazynowe.

Pamiętaj, tylko systematyczna analiza stanu regałów, okresowe remonty i konserwacje pozwalają zapewnić wszystkim pracownikom bezpieczeństwo podczas wykonywania ich służbowych obowiązków. Każdy pracodawca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo i zdrowie swoich współpracowników.

Kto wykonuje kontrolę regałów magazynowych?

W celu zapewnienia wszystkim bezpieczeństwa należy wykonywać przeglądy samodzielnie minimum raz w tygodniu. Jednak ekspercki przegląd systemu regałowego najlepiej zlecić fachowcom.

Osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie corocznej kontroli wykonuje przegląd zgodnie z określonym planem, polskimi przepisami, normą europejską FEM 10.2.04 oraz zaleceniami producenta.

Nasza firma Rosserwis oferuje przeglądy wyposażenia wszystkich producentów regałowych. W czasie przeprowadzania corocznej kontroli instalacji regałowej sprawdzamy m.in. stabilność konstrukcji, połączenia śrubowe, zamocowania, uszkodzenia powstałe w wyniku eksploatacji systemu regałowego, tablice bezpieczeństwa.

Do tego przygotowujemy protokół przeglądu regałów dotyczący możliwości dalszego użytkowania konstrukcji regałowych. Jesteśmy też w stanie sporządzić kosztorys, który określa przywrócenie danej instalacji do bezpiecznego użytkowania.

Świadczymy również usługi z zakresu doradztwa technicznego oraz naprawy regałów magazynowych. Wszystkie nasze prace przeprowadzane są zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. Jesteśmy polską firmą, która zajmuje się kompleksowym wykonywaniem przeglądów regałów, ich naprawą, a także weryfikacją powypadkową.

Bezpieczeństwo użytkowania statycznych instalacji regałowych to podstawowa zasada każdego magazynu czy hurtowni. Zaufaj Rosserwis! Gwarantujemy, że dzięki naszym doświadczonym pracownikom praca w Twoich pomieszczeniach magazynowych będzie bezpieczna, a przechowywane w nich towary pozostaną w stanie nienaruszonym.

Copyrights 2019 All right reserved. Cms by Quick.Cms | Design: grafiQa