Jak wybrać regały magazynowe?

Odpowiednie wyposażenie magazynu jest ważnym elementem organizacji przechowywania ładunków, a także sprawnej obsługi klienta. Bez względu na to, czy jest to wewnętrzny magazyn firmy, czy centrum logistyczne, regały magazynowe powinny być dobierane z uwzględnieniem podobnych kryteriów. Zaliczają się do nich rodzaj towarów, czas ich przechowywania i sposób wydawania. Możliwość optymalnego doboru regałów magazynowych zapewnia zróżnicowanie ich konstrukcji.

Regały magazynowe – podstawa sprawnej logistyki w magazynie

Chociaż mogłoby się wydawać, że regały magazynowe to jedynie konstrukcje z półkami, które ułatwiają uporządkowanie i składowanie materiałów, w rzeczywistości ich rola jest znacznie większa. Wynika to z funkcji magazynów, które stanowią integralną część systemu logistycznego lub produkcyjnego w zakładzie. W każdym z takich miejsc najważniejszym elementem jest maksymalne obniżenie kosztów obsługi. Klient bowiem znacznie chętniej skorzysta z usług firmy, która oferuje atrakcyjne ceny wynajmu powierzchni magazynowych czy usług logistycznych.

Koszty magazynowania wynikają między innymi z optymalnego wykorzystania przestrzeni magazynu oraz czasu, jaki jest potrzebny na obsługę klienta. Dlatego też powodzeniem cieszą się magazyny wysokiego składowania czy też wyposażone w regały jezdne, w których nie trzeba pozostawiać ścieżek pomiędzy poszczególnymi konstrukcjami. Z kolei na szybkość obsługi wpływa dostęp do składowanych materiałów. W takich sytuacjach usprawnieniem jest zastosowanie regałów rolkowych, w których można przemieszczać palety z jednego końca na drugi lub też konstrukcji typu push-back czy drive-in i drive-thru.

Rodzaje regałów magazynowych

W celu maksymalnego wykorzystania przestrzeni regały magazynowe powinny być dostosowane konstrukcją do typu składowanego materiału. Przykładowo regał paletowy z dużymi odstępami pomiędzy poziomami nie sprawdzi się przy składowaniu arkuszy blachy. Ułożenie nawet kilkunastu arkuszy nie wypełni całej przestrzeni, pozostawiając puste, niewykorzystanie miejsce.

Aby usprawnić proces i poprawić ekonomikę magazynowania stosuje się regały przemysłowe o zróżnicowanej konstrukcji. Do tych najczęściej stosowanych, które oferuje producent Rosserwis, zaliczają się:

  • regały wspornikowe,
  • regały na blachy,
  • regały paletowe rzędowe,
  • regały paletowe wysokiego składowania,
  • regały jezdne,
  • regały drive-in i drive-thru,
  • regały push-back,
  • regały przepływowe,
  • regały półkowe,
  • regały archiwalne.

Poszczególne rodzaje regałów magazynowych różnią się cechami takimi jak wymiary konstrukcji, szerokość poszczególnych modułów, odstępy pomiędzy poziomami czy wyposażenie poziomów – w szyny, półki ażurowe lub lite, uchwyty na palety czy dłużycę.

Jakie cechy powinny posiadać dobre regały przemysłowe?

Jedną z najważniejszych cech regałów magazynowych z pewnością jest dostosowanie konstrukcji do rodzaju przechowywanego materiału. Jeśli mają to być arkusze blachy, sklejki, płyty OSB, kartony lub inne tego typu materiały, najlepszym rozwiązaniem są regały z wysuwanymi szufladami. Specjalnych konstrukcji potrzeba też do przechowywania dłużycy, gdyż rury czy pręty zbrojeniowe nie zmieszczą się na klasycznych półkach. Ekonomicznym rozwiązaniem są regały paletowe, które z założenia nie mają litych półek. Jest to spora oszczędność materiału, a więc i kosztów ich wykonania.

Mówiąc o cechach regałów magazynowych, nie można zapomnieć o ich wytrzymałości i bezpieczeństwie użytkowania. Konstrukcje muszą mieć odpowiednią nośność oraz specjalne zabezpieczenia np. w postaci kotew, które trwale mocują je do podłoża. Powinny również być zabezpieczone antykorozyjnie. Warto też wspomnieć o wyposażeniu dodatkowym, takim jak ograniczniki, które chronią przedmioty przed spadaniem z półek.

Wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej

Wybierając regały przemysłowe do magazynu, należy pamiętać, że każdy z proponowanych modeli podstawowych może być dodatkowo zmodyfikowany. Ma to znaczenie, ponieważ istotne jest optymalne zagospodarowanie przestrzeni magazynowej. Dlatego wymiary konstrukcji są jedną z najistotniejszych cech dobrych regałów magazynowych.

Odpowiednio zaplanowane systemy magazynowe pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynu. Przykładowo regały przemysłowe typu drive-in i drive-thru gwarantują wykorzystanie do 80% powierzchni. Natomiast regały jezdne zwiększają to wykorzystanie nawet do 90%. Dzięki możliwości przemieszczania całych konstrukcji nie ma potrzeby instalowania rusztowań przejezdnych przy każdej z nich, czy pozostawiania ścieżek dla wózków widłowych.

Copyrights 2019 All right reserved. Cms by Quick.Cms | Design: grafiQa