Co to jest składowanie blokowe?

W składowaniu blokowym towary są składowane bez urządzeń stałych, takich jak regały magazynowe. Ładunki są zazwyczaj układane w stosy w kilku warstwach – jeden na drugim i obok siebie. Składowanie blokowe sprawdzi się w przypadku towarów tego samego rodzaju, rzadko używanych i o małej liczbie pobrań.

Ten rodzaj magazynowania ma jednak kilka ważnych mankamentów. Dlatego należy go traktować przeważnie jako alternatywę dla tradycyjnego składowania produktów na regałach magazynowych. Choć w pewnych sytuacjach warto oczywiście zdecydować się na taką opcję.

Jakie są metody składowania?

W zależności od właściwości towarów oraz ich rotacji, można zastosować różne techniki składowania. Produkty mogą być magazynowe:

  • bezpośrednio na posadzce – w tym przypadku najczęściej stosowane jest składowanie blokowe,
  • na regałach magazynowych – towar przeważnie układany jest w rzędach na statycznych regałach. Czasami mogą to być również konstrukcje przepływowe, jezdne lub specjalnego przeznaczenia.

Wybór odpowiedniego rodzaju składowania jest więc ważny, bo od tego zależy wydajność pracy, bezpieczeństwo oraz dostęp do produktów.

Zalety składowania blokowego

Główną zaletą składowania blokowego jest redukcja kosztów, ponieważ materiały są układane jeden na drugim i nie są do tego potrzebne żadne regały. Brak takich konstrukcji eliminuje również wydatki związane z ich utrzymaniem.

Ponieważ składowanie nie zawiera żadnych elementów konstrukcyjnych, układ towarów można zmienić w dowolnym momencie. Jest to więc dosyć elastyczne rozwiązanie. Sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy ważne są dla Ciebie oszczędności lub magazynujesz dosłownie kilka rodzajów produktów.

Wady składowania blokowego

Niestety, ale składowanie blokowe ma też sporo mankamentów. Najważniejszą wadą tego rodzaju magazynowania jest utrudniony dostęp do poszczególnych produktów. Dlatego mogą wystąpić problemy, na przykład przestoje na produkcji, gdy na wierzchu lub z przodu znajduje się towar aktualnie niepotrzebny, a w środku jest ten, na którym Ci zależy.

Dlatego, jeśli jest wystarczająca ilość miejsca, towary należy dodawać i wyjmować ze składu blokowego ze wszystkich stron. Jednak często dostęp jest ograniczony i nie będzie to możliwe. Wówczas pozostaje jedynie zastosować metodę LIFO – ostatnie weszło, pierwsze wyszło.

Składowanie blokowane ma zastosowanie tylko do niektórych wyrobów, które charakteryzują się odpowiednią twardością i wytrzymałością. W takim systemie nie będzie możliwe magazynowanie między innymi artykuł spożywczych o krótkim terminie przydatności.

Ponadto istotną wadą składowania blokowego w magazynie jest większe ryzyko wypadków i strat materialnych. Wystarczy chwila nieuwagi operatora wózka widłowego, a cały stos towarów może się przewrócić.

Składowanie rzędowe a składowanie blokowe – różnice

W składowaniu blokowanym towar układany jest jeden na drugim i obok siebie, bez użycia regałów. Dostęp do produktów jest ograniczony. Taki blok towarów ma najczęściej kilka warstw wysokości. Nie może być zbyt wysoki, ponieważ groziłoby to jego przewróceniem lub zgnieceniem produktów.

Natomiast do składowania rzędowego najczęściej wykorzystywane są regały statyczne. Towar, układany jest rzędami, na półkach lub belkach. Bez problemu, w każdej chwili można zdjąć potrzebny produkt. Istnieje też mniejsze prawdopodobieństwo urazu, nawet gdy ładunki są przechowywane w magazynach wysokiego składowania.

Copyrights 2019 All right reserved. Cms by Quick.Cms | Design: grafiQa